strawderi hakkında


strawderi; her zaman daha kaliteli ürünler ortaya koymak için çabalayan, bu yolda birçok şey öğrenen ve bundan çok fazla keyif alan bir zanaat ve tasarım markasıdır.

Günümüz seri üretim mantığı içerisinde geleneksel yöntemler ile üretimin hiçbir aşamasında makine kullanmadan el üretimini benimsedik. Ürünleri kullanan her kişiyi el işçiliğinin benzersiz doğası ile buluşturmayı hedefledik.

Minimalist –  gereksiz bütün detaylardan arınmış oldukça sade ve estetik.

İşlevsel – sadeliğinin yanında ihtiyacınız olan her şeyi maksimum verimlilikte sağlayan.

Uzun ömürlü – kaliteli malzeme, iyi işçilik ve tasarım bir araya gelince kaçınılmaz olan.

 

strawderi hikayesi;

Mert Başbuğ;

2015 senesinde sevgilime doğum günü için deri sırt çantası hediye etmek için araştırma yapıyordum. Bütçeme uygun istediğim gibi bir çanta bulamayınca mimarlık okuyor olmanın da verdiği özgüvenle kendim yapabileceğimi düşündüm. Güzel bir hediye olabilmesi için aylar süren eskizler, yapım teknikleri, malzeme çeşitliliği ve piyasa araştırması sonunda çantayı yapmaya koyuldum. Düzgün bir çanta yapana kadar ihtiyacım olan küçük ölçekli ürünler üzerinde çalıştım. Tütünlük, cüzdan, kalemlik, defter vs. gibi çok sayıda denemeden sonra istediğim çantayı yapıp hediye etmenin sevincini yaşamıştım.

Süreç içerisinde üretmekten ve deriyle uğraşmaktan çok keyif aldığımdan bütün boş vakitlerimde yeni tasarımlar deneyip üretmeye devam ettim. Birkaç ay içerisinde çevremdeki insanlardan çok fazla olumlu tepki gelmeye başlamıştı. Mimarlık öğrenimime de katkısı olacağını düşündüğüm için ürettiğim ürünlerin fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaşmaya başladım. Her denemeden sonra nasıl daha iyi olabilir diye kullandım vaktimin çoğunu.

Mayıs 2017’ de Türkiye’nin en çok takip edilen mimarlık web sitelerinden biri olan www.arkitera.com’ da röportajım yayınlandı. Mimarlık ve tasarımla ilgilenen birçok insana bu şekilde ulaşmış oldum. Marka bilinirliği gittikçe artmaya başlamıştı.

2017 yılının sonuna doğru Tasarım Atölyesi Kartal ekibine bütün süreci anlatan ve bu işi nereye taşımak istediğimle ilgili bir sunum yaptım.  Hem öğrenci, hem tasarımcı hem de Kartallı olduğum için beni desteklemeye karar verdiler böylelikle onların TAK Kondu benim ise Atölye dediğim Kartal Meydan’da bulunun kırmızı konteyner strawderi’nin yeni evi oldu. Bu somut olarak gördüğüm ilk destekti, kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.

Bu işe başladığımdan beri birçok şey öğrendim. İlk yıllarda bazı bilgilere ulaşmanın zorluğundan ötürü 2017 senesinin başında öğrendiklerimi ihtiyacı olabileceğini düşündüğüm insanlara aktarmak istediğim için ekşi sözlük’te bir entry kaleme aldım ve bu yazım birçok insana ulaştı. Bu yazımın bazı insanlara ilham kaynağı olduğunu gördüm. Bu işteki en büyük motivasyonlarım bunlar oldu. Böyle de devam edeceğini düşünüyorum. Strawderi markasının kurulum hikayesini daha detaylı okumak isterseniz şu blog yazımızı okuyabilirsiniz.